Internationella dagen till minne av slaveriet och dess avskaffande

Internationella dagen till minne av slaveriet och dess avskaffande instiftades av UNESCO för att hedra de miljontals människor som drabbats av slaveriets grymheter och för att lyfta frågan om mänskliga rättigheter. Bakgrunden till dagen är särskilt knuten till slavupproret i Saint-Domingue, som ledde till Haitis självständighet — ett avgörande ögonblick i kampen mot slavhandeln. I Sverige uppmärksammas dagen ofta av skolor, museer och organisationer genom föreläsningar, filmvisningar och utställningar om slavhandelns historia och dess påverkan, även i en svensk kontext. Dock påminner flera svenska initiativ om landets delaktighet i den transatlantiska slavhandeln, bland annat genom utställningar på Göteborgs och Stockholms museer. Dagen har med åren blivit ett tillfälle att samtala om historiska orättvisor och koppla dem till dagens arbete mot rasism och för mänskliga rättigheter.

Internationella dagen till minne av slaveriet och dess avskaffande är alltid den 23 augusti, dagen infaller nästa gång den 23 augusti 2025.

Internationella dagen till minne av slaveriet och dess avskaffande är instiftad av Förenta nationerna.

Det är 71 dagar kvar till Internationella dagen till minne av slaveriet och dess avskaffande.

Missa aldrig en temadag? Köp vår digitala kalender eller bli vän och stötta vårt arbete med temadagar.se - du får vår digitala kalender på köpet!

Fira temadagar med stil!

Det finns många sätt att fira en temadag, vad sägs om att klä upp dig i kalsonger med falukorvar på, strumpor med kräftmotiv, badbyxor med kanelbullar eller en BH med semlor på? Du kan nu köpa temadagar-kläder från Svensk Husman hos Partykungen!

Kategorier:

FN-dagar
Historiska händelser

Taggar:

Förenta nationerna, Internationella dagen till minne av slaveriet och dess avskaffande

Andra temadagar 23 augusti:

Köttbullens dag